جمعه 30 شهريور 1397

 

 


یادداشت روز شماره 56

برخي تخم مرغ‌ هاي شانه‌ اي پاستوريزه شده ‌اند و تاريخ انقضاء دارند.؟ادامه

 

 

 

 

 


app test

app test 2

اخبار
مدیرعامل اتحادیه مرکزی مرغداران میهن: رکورد صادرات تخم مرغ ایران با 79 هزار تن شکسته شد. تخم مرغ صادراتی کیلویی 4200 تومان

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، رضا ترکاشوند امروز در نشست خبری اتحادیه سراسری مرغداران میهن در جمع خبرنگاران با اشاره به برنامه‌های این بخش برای تنظیم بازار تخم مرغ اظهار کرد: کل ظرفیت تولید تخم مرغ در کشور یک میلیون و 200 هزار تن است که در حال حاضر 930 هزارتن تولید داریم و بازار مصرفی و بازارهای صادراتی را تامین می‌کنیم امابا وجود داشتن ظرفیت یاد شده ما امکان افزایش تولید باتوجه به نبود بازار مصرف را نداریم.

وی با اشاره به اینکه نیازمند توسعه بازارهای داخلی و صادارتی هستیم، گفت: در اطراف ایران 200 هزار تن بازار صادراتی تخم مرغ در هر سال وجود دارد که ما توانسته‌ایم در سال گذشته 70 هزار تن از این بازار را تامین کنیم و پیش‌بینی می‌شود که این رقم در سال جاری به 90 هزار تن برسد. 

مدیرعامل اتحادیه سراسر مرغداران میهن ادامه داد: مصرف سرانه تولید تخم‌مرغ در کشور ما 11 و نیم کیلوگرم است که یک کیلوگرم آن صادر می‌شود و مصرف سرانه تخم مرغ 10.5 کیلوگرم است که این رقم کمی بالاتر از سطح جهانی است که امیدواریم مصرف تخم‌مرغ از 10.5 کیلوی موجود افزایش یابد و به اندازه مصرف کشورهای پیشرفته برسد.

* تقاضایی برای واردات تخم مرغ از روسیه نداریم 

ترکاشوند در پاسخ به سوال تسنیم در خصوص صادرات به روسیه آمادگی خود را به مقامات روسیه اعلام کردیم اما باید اذعان داشت که آنها نیز باید خواهان باشد اما تا به امروز تقاضای خاصی وجود نداشته است. 

وی اضافه کرد: عراق، افغانستان، ترکمنستان و تاجیکستان درحال حاضر بازارهای صادراتی ما هستند که ما امیدوار به حضور حداکثری در این بازارها هستیم.

این مقام مسئول با اشاره به نقش تخم مرغ در سلامت جامعه تاکید کرد: تخم مرغ بهترین پروتئینن حیوانی است که تقریبا به شکل مطمئن برای همه جامعه قابل تامین است. 

مدیرعامل اتحادیه سراسر مرغداران میهن اظهار کرد: میزان صادرات تخم مرغ در سال 92، 37 هزار تن، در سال 93، 70 هزار تن و در سالجاری براساس آخرین آمار مربوط به امروز 78 هزار و 510 تن تخم‌مرغ صارد شده است که به نظر می‌رسد این رقم تا پایان سال به 90 هزار تن برسد.

* صادرات 79 هزار تن تخم‌مرغ در سالجاری

وی یادآور شد: در این ارتباط گزارشاتی نیز از صادرات غیررسمی تخم مرغ وجود دارد که این نوع صادرات مورد تایید ما نیست. 

مدیرعامل اتحادیه سراسری مرغداران میهن با اشاره به اینکه صادرات تخم مرغ در سالجاری بی‌سابقه بوده است، به مشکلاتی که پیش‌روی بازار صادراتی این محصول وجود دارد گفت: مسائلی مانند نوسانات و توقف صادرات در اتحادیه مرغ میهن مورد بررسی قرار گرفت که دلایل آن در سه بخش بررسی شد که به ترتیب می‌توان به عدم رعایت استاندارهای صادراتی، حضور افراد غیرمطلع و غیرمتخصص در تجارت این محصول و صدمه زدن به بازار صادراتی و عدم رعایت کیفیت، ماندگار و اشکال صادراتی ) مانند یکسان نبودن اندازه تخم‌مرغ‌های صادراتی) به صادرات آسب جدی زده است به طوری که در مواردی مشاهده شده محموله‌های تخم مرغ ما به خاطر عدم ضوابط یاد شده پشت مرزها مانده‌اند.

ترکاشوند یادآور شد: این امور پیگیری شده است و اکنون با رفع آنها صادرات این محصول رونق گرفته است. اما موارد و مشکلات احتمالی دیگر نیز بررسی می‌شود.

وی با اشاره به اظهار نظری از رئیس سازمان دامپزشکی در این خصوص گفت: در اوایل سال جاری آقای خلج (رئیس سازمان دامپزشکی کشور) گفت، دامپزشکی افغانستان به ما اعلام کرده که تخم مرغ شما فاسد بوده است و این امر برای ما مطلوب نیست. به همین منظور صنف و تجار و بازرگانان از ما انتظاراتی به حقی داشتند که ما این مشکلات را بررسی و رفع کنیم.

مدیرعامل اتحادیه سراسری مرغداران میهن تاکید کرد: در مواردی مشاهده شده است که هر فردی زمانی که بازار را اصطلاحا شیرین می‌دید به صادرات تخم مرغ اقدام می‌کرد اما ما به دنبال تخصصی کردن آن هستیم تا تنها افرادی اقدام به صادرات کنند که الزاماتی مانند برند، بسته‌بندی مناسب، کیفیت لازم و کارت بازرگانی را داشته باشند. 

ترکاشوند گفت:‌ این امر اکنون در دستور کار ما قرار دارد و برای صادرکنندگان امیدواری ایجاد شده است همچنین ما سامانه ثبت اطلاعات مرغداران را راه‌اندازی کردیم که براساس آن برای صادر کنندگان کد و کارت شناسایی داده‌ایم. 

وی با اشاره به اینکه به دنبال حمایت از صادرکنندگان تخم مرغ هستیم گفت: مشوق‌های صادراتی مانند سایر کشورها در دستور کار ما قرار دارد و در بخش‌هایی مانند عوارض، مالیات، تسهیلاتی به مرغداران داده می‌شود. همچنین سعی شده است که براساس صندوقی که برای فعالین بخش طیور راه‌اندازی شده است تسهیلات ارزانقیمت داده شود. 

مدیرعامل اتحادیه سراسری مرغداران میهن در خصوص شرایط ارائه تسهیلات توسط صندوق یاد شده گفت: از سال گذشته ما این موضوع را دنبال کردیم و براساس  مصوبه ستاد تنظیم بازار برای حمایت از صنعت طیور کشور 50 میلیارد تومان به صندوق واریز شد که اکنون در دو مرحله تسهیلاتی ارزانقیمتی به صادرکنندگان تخم مرغ داده شده است.

ترکاشوند با اشاره به اینکه مدیریت تولید، تنظیم بازار و صادرات تخم مرغ اتحادیه میهن در سال گذشته منتقل شده است گفت: ممکن است که در کوتاه مدت ما نتوانیم به نتیجه مورد نظر دست یابیم اما در بلندمدت فعالیت ما اثرگذاری بیشتر خواهد داشت و  علاوه بر توسعه صادرات جلوی نوسانات و نگرانی‌های بازار داخلی گرفته می‌‌شود. 

وی در پاسخ به سوالی در خصوص قیمت تخم مرغ درب مرغداری گفت: در ماه‌های ابتدایی سال قیمت تخم مرغ پایین‌تر از سقف تعیین شده بود و حتی به زیر 3 هزار تومان رسید در حالی که نرخ مصوب این محصول درب مرغداری 4200 تومان است.

این مقام مسئول  در خصوص افزایش قیمت تخم مرغ در بازار مصرف نیز یادآور شد: در یک ماه گذشته به دلیل نوسانات موردی در بازار قیمت این محصول افزایش یافت اما براساس توافق صورت گرفته با سازمان میادین میوه و تره‌بار این محصول به صورت نامحدود و با نرخی کمتر از نرخ مصوب سازمان میوه و تره‌بار هر شانه به قیمت 10 هزار و 500 تومان عرضه شد که اکنون نیز عرضه آن ادامه دارد. 

ترکاشوند گفت: ما نشان دادیم که در صورتی که به بخش خصوصی و تشکل‌ها اعتماد شود می‌توان برنامه‌ریزی مناسب، تولید، بازار، صادرات و جوجه‌ریزی را برای ایجاد تولید پایدار اداره کنیم. 

وی با اشاره به اینکه هزینه‌ای که این اتحادیه بدون کمک دولت برای تنظیم بازار صرف کرده بسیار کمتر از هزینه‌های ناشی از بی‌برنامگی در بازار است، گفت: اقداماتی که توسط اتحادیه در بازار مصرف صورت می‌گیرد اقداماتی کلان و در نحوه عرضه محصول است که با این اقدامات توانسته‌ایم قیمت تخم‌مرغ را با حفظ صادرات و بازار مصرف متعادل کنیم.

مدیرعامل اتحادیه سراسری مرغداران میهن یادآور شد: در فصل زمستان تولید مرغ بومی کاهش می‌یابد همچنین مصرف تخم مرغ بالا می‌رود که این امر تا حدودی در بالا رفتن قیمت‌ها تاثیرگذار است. 

این مقام مسئول در خصوص قیمت صادراتی تخم مرغ ایران گفت: تخم مرغ صادراتی ایران از 3400 تومان به عراق صادر شده و اکنون به قیمت 5 هزار تومان در هر کیلوگرم به این کشور صادر می‌شود و متوسط نرخ صادراتی این محصول به کشور همسایه ایران 4200 تومان بوده است. 

وی همچنین در خصوص پیش‌بینی صادرات این محصول برای سال آینده گفت: ما از حال حاضر برای صادرات به این کشور 100 هزار تن پیش‌بینی صادرات تخم مرغ داشته‌ایم که میزان جوجه‌ریزی‌ها نیز برهمین اساس صورت می‌گیرد. 

در این مراسم رضا کاظمی رئیس هیئت مدیره اتحادیه سراسری مرغداران میهن نیز با اشاره به اینکه چرا ترکیه در مقایسه با ایران وضعیت صادراتی بهتری داشته و مانتوانسته‌ایم به خوبی در ادوار مختلف با این کشور رقابت کینم گفت: دولت ترکیه برای صادرات هر کارتن 24 کیلویی تخم مرغ 5 دلاری یارانه صادراتی پرداخت می‌کند که صادر کنندگان ما از آن محروم بوده است اما اکنون با یارانه‌ای که به صادرکنندگان این محصول به شکل نهاده داده می‌شود بخشی از تفاوت قیمت صادراتی ما با ترکیه جبران شده است.کمیته ممیزی مرغ تخمگذار

 

 
فرم  تست آپلود عکس 
 

نحوه آشنایی شما با سایت؟
دوستان
جستجو در اینترنت
دفتر اتحادیه

  بازديد کل : 2494517 نفر   - 310814 ip   بازديد امروز : 1040 نفر   - 129 ip   بازديد ديروز : 965 نفر   - 255 ip   آنلاين : 4 نفر
Copyright Notice ©   mihanunion.ir   All Rights Reserved .