جمعه 30 شهريور 1397

 

 


یادداشت روز شماره 56

برخي تخم مرغ‌ هاي شانه‌ اي پاستوريزه شده ‌اند و تاريخ انقضاء دارند.؟ادامه

 

 

 

 

 


app test

app test 2

اخبار
طرح تشکیل وزارتخانه‌ای مستقل برای تصدی‌گری امور بازرگانی، نگرانی تولیدکنندگان بخش کشاورزی را مبنی بر لغو طرح انتزاع وظایف و اختیارات بخش کشاورزی، برانگیخته است

مدیر عامل اتحادیه مرکزی مرغداران میهن، در گفت‌وگو با خبرنگار ایانا گفت: طرح تشکیل وزارتخانه‌ای جدید به نام وزارت بازرگانی، موجب نگرانی دست‌اندرکاران و متولیان بخش کشاورزی شده است.
رضا ترکاشوند، با اشاره به اینکه طی سال‌های طولانی دغدغه اصلی زیربخش‌های مختلف کشاورزی از جمله دام و طیور، وضعیت نابسامان بازار محصولات تولید شده بود، افزود: تا قبل از طرح انتزاع، محصولات مختلف کشاورزی، تقریبا هیچ مسئول مستقیمی نداشت و تصمیم‌گیری‌ها در عرصه بازرگانی، بدون توجه به فرایند تولید، انجام می‌گرفت.
وی در توضیح این مطلب اظهار کرد: به عنوان مثال، زمانی که مرغ احتیاج به جمع‌آوری از بازار داشت، مجوز واردات آن صادر می‌شد و هنگامی که مهلت نگهداری روبه اتمام بود، با نازل‌ترین قیمت به فروش می‌رسید. البته این موضوع در مورد دیگر محصولات نیز مصداق داشت و اجازه واردات، بدون هماهنگی با وزارت جهاد کشاورزی صورت می‌گرفت. همچنین در ارتباط با صادرات، به طور ناگهانی مثلا به محض افزایش قیمت داخلی، خروج تخم‌مرغ را ممنوع می‌کردند و یا تعرفه‌های ۶۰ درصدی برای آن می‌بستند.
به گفته ترکاشوند، به دلیل همین مشکلات، مجلس هشتم با وجود مخالفت‌های دولت آن زمان، طرح انتزاع را تصویب و مقرر کرد وظایف بازرگانی بخش کشاورزی از وزارت صنعت به وزارت جهاد کشاورزی محول شود، اما دولت دهم از اجرای آن سر باز زد و دولت یازدهم با تکمیل آیین‌نامه اجرایی آن، گامی مهم در جهت عملی شدن قانون برداشت.
وی، جلوگیری از واردات بی‌رویه به ویژه در فصول تولید، حمایت از تولید داخل و تنظیم موفق بازار محصولات را ناشی از اجرای طرح تمرکز وظایف دانست و عنوان کرد: این تفاوت به خوبی احساس می‌شود. زیرا طی سال‌های گذشته و پس از عملی شدن این طرح، تنظیم بازار با رعایت اصولی که در راستای حمایت از تولیدکننده و تامین نیاز مصرف‌کننده است، با یک روند ثابت روبه‌رو بوده و دیگر تصمیم‌گیری از چندگانگی خارج شده و به یک وزارتخانه مشخص و کاردان واگذار شده است.
ترکاشوند معتقد است، در سال ۹۲ و تا قبل از روی کار آمدن دولت یازدهم، نهاده‌های دامی با اینکه توسط ارز مرجع تامین می‌شد، قیمت بالایی داشت. به عنوان مثال، کنجاله بیش از ۲ هزار تومان و ذرت بالای هزار تومان در هر کیلوگرم به دست مرغدار می‌رسید. این در حالی است که هم‌اکنون نرخ این نهاده‌ها پایین‌تر از سال ۹۲ تخمین زده می‌شود. زیرا به برکت تنظیم صحیح بازار و مدیریت بخش بازرگانی توسط وزارت جهاد کشاورزی، بی‌ثباتی از این بازار، رخت بربست.
وی تاکید کرد: این اتفاقات خوب در حالی رخ داده که هنوز بسیاری از ابزارها در اختیار وزارت جهاد کشاورزی قرار نگرفته و معاونت بازرگانی در این وزارتخانه، به تازگی شکل گرفته است.
این نماینده بخش خصوصی با بیان اینکه مدیریت یکپارچه از مزرعه تا سفره، نیاز به یک سیستم تصمیم‌گیری دارد، ادامه داد: امید می‌رود که با تشکیل وزارت بازرگانی، طرح انتزاع، کماکان مانند چند سال گذشته به اجرا در آمده و این وظایف از بخش کشاورزی گرفته نشود. زیرا اگر این اتفاق بیفتد، بخش کشاورزی دوباره به عقب برگشته و باز هم یک عده بدون توجه به تولید داخل، مدعی واردات می‌شوند.
 

تامین تخم‌مرغ مورد نیاز قطر
مدیر عامل اتحادیه مرکزی مرغداران میهن، در بخش دیگری از سخنانش گفت: با توجه به شرایط به وجود آمده در منطقه، امکان تامین کل نیاز تخم‌مرغ قطر از طریق ایران وجود دارد.
ترکاشوند با اشاره به اینکه ترکیه نسبت به ایران، مزیت کمتری در قطر دارد، افزود: ما با قطر همسایه هستیم، اما ترکیه برای ترانزیت محصولات خود، باید از چند کشور عبور کند. ضمن اینکه اگر تجار ما می‌توانند به عمان، صادرات داشته باشند، پس تجارت با قطر، کار مشکلی نیست.


وی اضافه کرد: طبق برآوردهای صورت گرفته، نیاز قطری‌ها به محصول تخم‌مرغ، کمتر از ۱۰ درصد حجم کل صادرات ایران است. بنابراین چه از نظر کمی و چه از لحاظ فرایند تجارت، برای صادرات این محصول مشکلی وجود ندارد.
ترکاشوند در پایان اظهار کرد: بعد از اعلام پاکی ایران از آنفلوآنزا و با وجود گذشت ۳ هفته از این جریان، تنها حدود یک‌هزار تن تخم‌مرغ از ایران به افغانستان صادر شده و پیش‌بینی می‌شود که به مرور زمان این مقدار افزایش یابد.

منبع : ایانا

تاریخ انتشار خبر : 20/3/1396کمیته ممیزی مرغ تخمگذار

 

 
فرم  تست آپلود عکس 
 

نحوه آشنایی شما با سایت؟
دوستان
جستجو در اینترنت
دفتر اتحادیه

  بازديد کل : 2494471 نفر   - 310809 ip   بازديد امروز : 994 نفر   - 124 ip   بازديد ديروز : 965 نفر   - 255 ip   آنلاين : 7 نفر
Copyright Notice ©   mihanunion.ir   All Rights Reserved .