چهارشنبه 25 مهر 1397

 

 


یادداشت روز شماره 56

برخي تخم مرغ‌ هاي شانه‌ اي پاستوريزه شده ‌اند و تاريخ انقضاء دارند.؟ادامه

 

 

 

 

 


app test

app test 2

 

اطلاع رسانی و اثر آن برتوسعه تجارت بین المللی

تجارت بین‏المللى روز به روز گسترده‏تر مى‏شود و رقابت فشرده‏ترى در آن جریان مى‏یابد. در این راستا افزایش سهم در تجارت بین‏المللى به قصد استمرار و پویایى روند رشد و توسعه، از اهداف عمده هر بنگاه اقتصادى محسوب مى‏شود. اما افزایش سهم در تجارت بین‏المللى، تنها در گرو رشد تولید کالاها و عرضه خدمات با کیفیت و قیمت مناسب نیست، بلکه دستیابى به شیوه‏هاى نوین و کارآمد تجارت براى تسهیل امر تجارت و رشد صادرات ضرورى است.

در تجارت بین‏المللى، دسترسى آسان و مطمئن به اطلاعات و برقرارى ارتباط سریع با بازارها، اهمیت و حساسیت‏خاصى دارد. با بهره‏بردارى از مبادله الکترونیکى اطلاعات، هزینه تهیه، پردازش و کاربرد اطلاعات کاهش مى‏یابد؛ فاصله جغرافیایى و زمانى بین بازارها از میان مى‏رود و تجارت به صورت یک عرصه به هم پیوسته و «بدون مرز» در مى‏آید.

امروزه با توسعه فزاینده «فن‏آورى اطلاعات‏» ، تجارت الکترونیکى به صورت یکى از ابزارهاى محورى فعالیتهاى بازرگانى در آمده است. مطالعات انجام شده حاکى از آن است که ظرف چند سال آینده ارزش کالاها و خدماتى که با استفاده از شیوه‏هاى تجارت الکترونیکى در سطح بین‏المللى مبادله مى‏شود از میزان سالانه 130 میلیارد دلار در سال 1995 با 36% رشد سالانه به 610 میلیارد دلار در سال 2001 افزایش خواهد یافت.

چنانچه بتوان با به کارگیرى ابزارهاى نوین الکترونیکى، صرفه‏جویى در هزینه‏هاى مبادله را افزایش داد، قدرت رقابت‏براى استفاده کنندگان از این ابزارها، با داشتن قیمت تمام شده مساوى با دیگر رقبا افزایش خواهد یافت. از این رو افزایش کارآیى تجارى خود عاملى براى تقویت قدرت رقابت‏بنگاههاى اقتصادى در تجارت بین‏المللى شده است. بنا به تخمین آنکتاد (کنفرانس تجارت و توسعه سازمان ملل) با استفاده از تکنولوژى اطلاعات مى‏توان به میزان 25% در هزینه‏هاى مبادله صرفه‏جویى کرد که مقدار آن رقمى بیش از 100 میلیارد دلار در سال خواهد بود.

در ارتباطات و معاملات تجارى سنتى که بر مبناى کاغذ قرار دارد وارد کردن یک رشته اطلاعات یکسان و واحد موجب بروز مشکلاتى مى‏شود. این مشکلات عبارت‏اند از:

1- صرف زمان بیشتر؛ 2- دقت کمتر؛ 3- هزینه بالاى نیروى کار؛ 4- افزایش ضریب عدم اطمینان.

نقش اطلاع رسانی درتوسعه تجارت:

 

تجارت ودادوستد، ابزاری بسیار موثر وقابل اطمینان، برای رفع احتیاجات انسانها است. تاریخ نشان می دهد ، اززمانی که بشر به سوی کشاورزی روی آوردوبه ساخت ابزارآلات  فلزی پرداخت ، تجارت کالا با کالا یا دادوستد پایاپای ، وسیله ای برای رفع نیازهایش گردید، پیشرفت علم وتکنولوژی نقش موثر وبا ارزش خودرا درتولید فراوان کالاها آشکار می سازد.فرایند تجارت نیز درجهان امروز درشرف دگرگونی وتحولی شگرف است، تا بتواند درکوتاهترین مدت وهمچنین زمان، حوائج انسانهارا درسراسر دنیا تامین نماید.

امروزه تقسیم کارجهانی برمبنای برتری های نسبی صورت می گیردوتوسعه تجارت ودادوستد سبب می شود که انسانها بتوانند ازتمام استعداد ها وپتانسیل های اقتصادی موجود دردنیا با حداقل هزینه وبنحو بهینه استفاده نمایند.

حتی اگر برنامه ریزان اقتصادی درکشورهای درحال توسعه ، قادرباشند که به نحو احسن ازامکانات ، استعدادها وپتانسیلهای اقتصاد ملی درزمینه تولید استفاده نمایند، بدون توسعه صادرات ورونق تجارت ، موفق نخواهند شد که ازرشد وتوسعه اقتصادی پایدار برخوردار شوند. درنتیجه همزبان با گسترش تولید ، رونق تجارت الزامی است.

توجه به این موضوع ضروری است ، که دادوستد جهانی درحال گسترش است وکشورهائی که به تکنولوژی تجارت الکترونیک نایل نشوند، ازصحنه تجارت بین المللی حذف ومنزوی خواهند شد.

با درنظرگرفتن این نکته که تجارت جهانی با بکارگیری رایانه ها ، گام موثری درسرعت مبادلات اطلاعات برداشته است، ضرورت بهره گیری از ابزارهای الکترونیکی وشیوه های جدید تجارت بین المللی واقعیتی انکار ناپذیر است.

مزیت وبرتری مهم وبا ارزش شیوه تجارت الکترونیک ، روشی از تجارت ودادوستد است که ماهیت استراتژیک دارد.منافع استراتژیک شامل رضایت روزافزون مشتری وارتقاء روابط فروشندگان وخریداران به دلیل بهبود روابط تجاری می باشد. منافع استراتژیک نیز می تواند شامل افزایش سهم بازار ودرنتیجه باعث بالارفتن توان رقابت گردد.

بادرنظرگرفتن این موضوع که اطلاع رسانی باابزارهای الکترونیکی درتوسعه تجارت ونیز ارتقاء روابط مشتریان سراسر دنیا از اهمیت شایانی برخوردار می باشد ، با تمام توان درجهت گسترش آن بایستی اقدامات شایسته انجام گیرد.کمیته ممیزی مرغ تخمگذار

 

 
فرم  تست آپلود عکس 
 

نحوه آشنایی شما با سایت؟
دوستان
جستجو در اینترنت
دفتر اتحادیه

  بازديد کل : 2555534 نفر   - 320129 ip   بازديد امروز : 2159 نفر   - 454 ip   بازديد ديروز : 3417 نفر   - 342 ip   آنلاين : 5 نفر
Copyright Notice ©   mihanunion.ir   All Rights Reserved .